Kako napraviti kvalitetnu rakiju ?
Kao što i sami znate omiljena mesta za diskusije i debate vezane za najrazličitije teme u našoj zemlji su kafane i to uz nezaobilaznu čašicu dobrog pića domaće proizvodnje. E upravo je i ta sama čašica vrlo često tema oko koje se diskutuje. Sigurno ste, barem jednom, prisustvovali žučnoj raspravi o tome kakva je rakija od šljive koja se pije, zašto je dobra ili nije.
Tema mog teksta je upravo dobra i kvalitetna rakija od šljive, dok o ovoj drugoj ne treba trošiti niti vremana niti reči, već je treba zaobići u širokom luku.
Ovaj tekst ima za cilju naglašavanje osnovnih postulata proizvodnje kvalitetne rakije, kojih se svi profesionalni proizvođači drže, dok bi hobi proizvođači trebali da ih usvoje.
Kao pokazni primer u ovom tekstu uzeta je proizvodnje domaće šljivovice.
Osnova svake kvalitetne rakije je kvalitetna sirovina, odnosno kvalitetno i zrelo voće. Kako je kao primer u ovom slučaju uzeta šljivovica, sirovina za istu odnosno šljiva mora da bude potpuno zrela, bez stranih primesa ( buđ, šljam i prljavštine i dr.). Uz to preporuka je da šljiva pre dalje prerade bude i oprana čistom vodom. Ukratko samo šljiva pogodna za jelo prihvatljiva je i za proizvodnju destilata. Samo zrela i čista šljiva obezbeđuje adekvatan prinos i kvalitet destilata.
Nakon pripreme adekvatne sirovine ista se prerađuje, odnosno pristupa se procesu otkoštavanja šljive. Sam proces otkoštavanja je jako bitan jer sam koštica u daljem procesu prozvodnje utiče kako na kvalitet destilata tako i na organoleptička svojstva. Otkoštavanje se radi mašinski, mašinama za pasiranje voća uz posebnu pažnju prilikom samo procesa, kako ne bi došlo do lomljenje koštica.
Nakon pasiranja voća, na taj način dobijena smeša, se nakon dodavanja enoloških kvasaca i enzima hermetički zatvara u cilju kontrolisanog alkoholnog vrenja kljuka. Ista ostaje zatvorena do trenutka dok svi šećeri iz voća ne budu razgrađeni.
U sledećoj fazi pristupa se destilaciji kljuka. Destilacija se obavlja u bakarnim kazanima zbog najboljih elektrolitičkih svojstava. Destilacija se odvija u dve faze, u prvoj u kojoj se iz voćnog kljuka izdvaja alkohol i druga u kojoj se radi takozvani “prepek”, odnosno redestilacija destilata dobijenog nakon prve destilacije.
Nakon završene destilacije, sledi faza odležavanja i starenja rakije. Jako važna faza koja zahteva adekvatnu drvenu burad. Kao burad koja daju najbolji rezultat kod starenja destilata izdvaja se burad od belog hrasta.
Proces odležavanja i starenja destilata zahteva praćenje jačine, boje, ukusa i arome destilata. Odležavanje destilata se kreće od dve do pet godina, dok posebne serije destilata odleažavaju i do deset ili petnaest godina .
Nakon što destilat odleži i dobije adekvatnu aromu, neposredno pre ambalažiranja u staklenu ambalažu isti se destilovanom vodom razblažuje na željenu stepenažu ( od 42 do 45 stepeni ). Na taj način destilat dobija finalnu formu- rakije od šljive.
Poštovanjem navedenog procesa dobijate kvalitetnu rakiju, dok iskustvo i znanje proizvođača samoj rakiji daje posebni pečat.
Za još interesantnih tekstova i proporuka potražite nas na našoj Facebook stranici